W piątek, 20 kwietnia o godz. 9.00 salę kinową „Jeremi” wypełnili uczniowie drugiej i pierwszej klasy humanistycznej. Wszystko za sprawą uroczystości z okazji dziesięciolecia istnienia gazety szkolnej „Fabryka Słowa”.
Goście
Na gali nie zabrakło wyjątkowych gości. Przybyły do nas Panie: Magdalena Buschmann, Kierownik Referatu Organizacji Oświaty Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy; Anna Rupińska, bydgoska redaktor naczelna czasopisma „UczMy”, pisma wydawanego przez Kujawsko-Pomorskie Centra Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku; Anna Martyniuk, przedstawiciel Rady Rodziców. To wielka radość, że Panie znalazły czas, by świętować z nami te dziesiąte urodziny.
Uroczystość poprowadzili: Inga Stawicka (3c) oraz Paweł Marcinkiewicz (II a Gimnazjum nr 53). Słowo wstępne wygłosił Pan dyrektor.
Absolwenci z tytułem „Przyjaciela Koła Dziennikarskiego”
Niezwykle cieszyła obecność dziewięciu absolwentów „Piętnastki”, a jednocześnie byłych redaktorów gazety szkolnej: Krystiana Bilskiego, Katarzyny Boruty, Klaudii Budki, Aleksandry Gomulak, Kamili Kilińskiej, Justyny Kujawskiej, Patrycji Nitki, Angeliki Russ oraz Marcina Sakowskiego. Na galę chcieli też przybyć inni redaktorzy, ale przeszkodziły im w tym obowiązki. Wszyscy obecni otrzymali upominki i dyplomy. Zostali w ten sposób przyjęci do grona „Przyjaciół Koła Dziennikarskiego Fabryka Słowa”.
Prelegenci
Głównym punktem uroczystości stały się prelekcje czterech bydgoskich żurnalistów, którzy opowiedzieli o swojej drodze do dziennikarstwa. Byli to: Pan red. Mirosław Twaróg, założyciel i twórca Międzyszkolnych Regionalnych Warsztatów Dziennikarskich; Pan red. Zdzisław Pająk z polskiego radia PiK; Pan Marek Chełminiak, były fotoreporter Gazety Pomorskiej i Expressu Bydgoskiego oraz dziennikarz radia ESKA, Pan Dawid Olszewski.
Pierwszy z nich podkreślał wartość podejmowania wyzwań już w młodym wieku oraz to, by każdy człowiek, a zwłaszcza dziennikarz, umiał – po opublikowanym materiale – spojrzeć sobie w oczy.
Pan Zdzisław Pająk zabrał nas w niezwykły świat kujawsko-pomorskiej rozgłośni. Jego opowieść nosiła tytuł „50 lat z radiem”. Jego dobór słów oraz znakomita, jak przystało na radiowca dykcja i barwa głosu, robiły wrażenie.
Pan Marek Chełminiak opowiedział z kolei o niezwykle pasjonującej, a niekiedy niebezpiecznej pracy fotoreportera. Nasz gość robił zdjęcia podczas wojny w Syrii; fotografował z bliska Matkę Teresę z Kalkuty, Jana Pawła II czy Michaela Jacksona.
Pan Dawid Olszewski z radia ESKA pokazał na swoim przykładzie, że dzisiejszy dziennikarz powinien łączyć w sobie wiele umiejętności: nie tylko pisać poprawne językowo teksty, nie tylko dobrze prezentować się przed mikrofonem, ale również przed kamerą.
Historia gazety
Uczniowie zobaczyli podczas gali dwie prezentacje: pierwsza z nich dotyczyła historii „Fabryki Słowa”. Druga z kolei traktowała o „Manufakturze”, dodatku historycznym do „Fabryki Słowa”. Przedstawiła ją Maja Swakowska (2b).
Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć też filmów, które stworzyli byli i obecni członkowie „Fabryki Słowa”. Uczniowie obejrzeli reportaż z pobytu przedszkolaków w naszej szkole oraz dwa filmiki, które w przewrotny i zabawny sposób ukazują, czym jest tzw. deadline w życiu każdego dziennikarza, a zwłaszcza prasowego.
Upominki
Zarówno prelegenci, specjalni goście, jak i absolwenci „Fabryki…” otrzymali upominki – kwiaty, mydełka z logo „XV LO” oraz kubki, notesy i długopisy z logo gazety.
Podziękowania
Organizator uroczystości chce bardzo serdecznie podziękować całej dyrekcji szkoły – Panu dyrektorowi Stanisławowi Pilewskiemu oraz wicedyrektorom Pani Urszuli Ciemny i Panu Markowi Gołembiewskiemu za ich obecność i dobre słowo; wszystkim przybyłym na galę nauczycielom (Paniom Beacie Pilewskiej, Małgorzacie Sikorskiej, Izabeli Włodarczyk oraz Panom Danielowi Piotrowskiemu i Andrzejowi Nejmanowi), a także uczniom z klas humanistycznych. Słowa podziękowania należą się również Panom: Włodzimierzowi oraz Wojciechowi Arciszewskim oraz Pani Monice Jarzynie za wsparcie techniczne. Na koniec serdecznie dziękuję wszystkim obecnym redaktorom „Fabryki Słowa” – bez ich pomocy nie udałoby się zorganizować tej uroczystości.
Michał Laskowski